Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej

Pierwsza Komunia Święta to wielka uroczystość Jezusa Eucharystycznego w życiu małego dziecka, poprzedzona przygotowaniem i przystąpieniem przez dziecko do Pierwszej Spowiedzi Świętej. To (po chrzcie świętym) pierwszy sakrament przeżywany przez dziecko świadomie i dojrzale na miarę jego dziecięcych możliwości. To również wielkie święto dla całej wspólnoty parafialnej (żaden sakrament nie ma nigdy charakteru prywatnego, gdyż wynika z głębokiej więzi z Chrystusem i Jego Kościołem, do którego zostaliśmy włączeni przez sakrament Chrztu świętego). W przygotowaniu czymś oczywistym powinna być świadomość, że wraz z dzieckiem w przygotowaniu uczestniczą jego rodzice.

Zawsze najistotniejszym wyznacznikiem dopuszczenia do tego sakramentu jest wiara dziecka i dojrzałość pozwalająca mu uwierzyć, że w Komunii Świętej przychodzi do niego naprawdę Pan Jezus oraz świadomość grzechu (rozróżniania dobra od zła oraz gotowość do podjęcia poprawy swego postępowania).

Głębokie przeżycie przez dziecko tych chwil pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość i na jego dalsze życie w przyjaźni z Panem Jezusem. To także wyjątkowa uroczystość w rodzinie dziecka komunijnego. Niezmiernie ważna dla całokształtu życia religijnego dziecka jest wiara i postawa religijna jego rodziców.

W przygotowaniu i przeżywaniu tej uroczystości należy sobie uświadomić, że na pierwszym miejscu zawsze jest i będzie doświadczenie intymnego spotkania dziecka z Jezusem w sakramencie Eucharystii. Stąd wszelkie inne kwestie powinny zdecydowanie zejść na dalszy plan. Zewnętrze kwestie (m.in. wystrój kościoła, prezenty, stroje komunijne) nie mogą przesłonić w świadomości dziecka, ale i w postawie jego rodziny, tego, co jest najważniejsze.

Dobrze, aby w przeżywaniu uroczystości Pierwszej Komunii Świętej towarzyszyli dziecku jego rodzice oraz chrzestni. Ich obecność podkreśli jeszcze bardziej naturalny związek Pierwszej Spowiedzi i Komuni Świętej z Sakramentem Chrztu Świętego jako pogłębienia więzi dziecka z Panem Jezusem i Kościołem.

Naturalnym miejscem przeżywania uroczystości Pierwszej Komunii Świętej (oraz innych sakramentów) jest własna Parafia zamieszkania.

Kwestia terminu uroczystości Pierwszej Komunii Świętej

Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej oraz jej dopełnienie w postaci tzw. Białego Tygodnia pięknie wpisuje się w klimat wiosny i nabożeństw majowych (tzw. Majówek). Zwyczajnym terminem na tę uroczystość przeżywaną w wymiarze całej klasy (grupy dzieci z klasy trzeciej) jest u nas druga niedziela maja. W okolicznościach nieprzewidywalnych (jak choćby w ostatnich latach pandemia koronawirusa) - w pierwszej kolejności trzeba będzie wziąć pod uwagę realne możliwości organizacji uroczystej liturgii wynikające z przestrzeni naszego kościoła, dlatego w takim przypadku naturalnym drugim terminem uroczystości pierwszokomunijnej będzie sobota przed drugą niedzielą maja oraz podział dzieci na  mniejsze grupy. Ewentualne inne terminy wynikające z nadzwyczajnych i nieprzewidywalnych sytuacji pozostają do suwerennej decyzji Proboszcza Parafii.