Eucharystia

NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT - EUCHARYSTIA

Nasz udział w Eucharystii (Mszy świętej) jest z jednej strony obowiązkiem wynikającym z trzeciego przykazania Dekalogu ("Pamiętaj, abyś dzień święty święcił!"), ale z drugiej strony - to wielki przywilej, wyróżnienie i łaska, którą otrzymaliśmy od Boga przez Jezusa Chrystusa.

Uczestnicząc we Mszy świętej my nie robimy Bogu żadnej łaski, że przyjdziemy do kościoła, ale to Bóg obdarza nas łaską, że zechciał się z nami spotkać i że dał nam taką możliwość i łatwość spotykania się z Nim. Szacunek do Eucharystii to nasz szacunek do Boga i umiłowanie Go: kto nie kocha Boga - ten również nie będzie szanował Eucharystii i będzie lekceważył swój udział we Mszy świętej.

Udział we Mszy świętej to nie tylko fizyczna obecność, ale przede wszystkim modlitewne zaangażowanie się w śpiew i liturgię. Dopełnieniem udziału w Eucharystii jest przyjęcie Komunii świętej, dlatego warto zadbać o czystość serca i duszy na przyjęcie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Warto też, przyjść nieco wcześniej, aby odpowiednio przygotować się do owocnego udziału w misterium paschalnym, oraz znaleźć trochę czasu na dziękczynienie Panu Bogu po Komunii i Mszy świętej.

W roku kościelnym są - oprócz wszystkich niedziel - również święta i uroczystości, w których mamy moralny obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej.

Dniem wyjątkowym dla każdej parafii jest dzień Odpustu Parafialnego. Dla nas są to:

1 maja - odpust ku czci św. Józefa, Robotnika

27 czerwca lub niedziela przed tym dniem - odpust ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy

Obowiązkowe uroczystości w ciągu roku:

(nieobecność na Mszy św. w te dni jest pod grzechem ciężkim)

• Uroczystość Bożego Narodzenia (25 grudnia)
  • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi ("Nowy Rok")
  • Uroczystość Objawienia Pańskiego ("Trzech Króli" - 6 stycznia)
  • Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego (Nd. Wielkanocna)
  • Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego (7.Nd. po Wielkanocy)
  • Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ("Boże Ciało")
  • Uroczystość Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia)